Stop dietám

Vyškrtla jsem ze svého slovníku slovo dieta. Není tam, neexistuje. Patří na seznam zakázaných slov, na black list. Protože dnes už moc dobře vím, že ke štíhlé postavě se dá i projíst. Moje zkušenost je taková, že nejvíce jsem hubla, když jsem jedla 7-9x denně, metabolismus šlapal na plné obrátky.

Ano, slyším vás, jak namítáte, že by se vám líbilo odložit rychle a bezbolestně přebytečné kilogramy, cítit se lépe, zmírnit průběh a dopady nějaké nemoci, popř. zlepšit zdravotní stav. Nejlépe teď hned, bez zbytečných oklik! A v ideálním případě si to ještě představujete bez jakékoliv fyzické námahy.

Zklamu vás, k úspěchu zkratky nevedou. Takže pokud nestojíte o to mít shozené kilogramy brzy zpět, zapomeňte na všechny ty zázračné a rádoby osvědčené diety. Nejsem fanouškem diet. Naopak, ukážu vám, že všechno je to jenom ve vaší hlavě. Diet není třeba, jen to chce přeprogramovat vaše nastavení mysli (mindset).

Diety jako placebo

Troufám si tvrdit, že s dietami je to obdobné jako s léky. Obvykle, když se testuje nějaký nový lék, dělá se dvojitá slepá studie, což znamená, že ani samotní účastníci testování, ani výzkumníci nevědí, která skupina dobrovolníků dostala placebo (napodobenina léku, která na první pohled vypadá jako testovaný lék, ale neobsahuje účinnou látku) a která skutečný medikament.

Je to zejména proto, aby nedocházelo k různým zkreslením zjištěných výsledků, naměřených hodnot apod. Takže, pokud pevně věříte tomu, že jste dostali účinný „lék“, který vám pomůže zbavit se vašeho zdravotního problému (aniž byste tušili, že to bylo placebo), pravděpodobně vám fungovat bude jako lék. A v tom je to právě zrádné. Když nic funguje jako něco.

Vnímám jako docela zásadní krok, že jsem slovo dieta úplně vyškrtla a vyměnila za jiné, pro mě přijatelnější. A jak tedy souvisí dieta s placebem? Ve skutečnosti „sebelepší“ dieta může fungovat a nemusí, záleží na tom, jak se k tomu postavíte, v tomto je to právě dost podobné. Je to opět všechno o vašem přístupu, o tom, co si dáte do hlavy.

To, jestli nějaká konkrétní dieta opravdu bude účinná nebo ne, a zda vás dovede ke kýženému výsledku, záleží především na tom, zda věříte, že skutečně funguje nebo ne. Není to jen prázdná fráze, že „víra tvá tě uzdravila“. A v neposlední řadě záleží i na tom, jak ji budete či nebudete dodržovat. Jenže, co budete dělat, až s dietou skončíte? Vrátíte se ke starým návykům?

Co znamená dieta

Dieta tak, jak ji obvykle vnímáme, znamená většinou nějaké omezení ve stravování, úpravu jídelníčku po určitou vymezenou dobu, výrazné snížení energetického příjmu a leckdy i velmi přísný redukční režim (např. při vážnějším onemocnění).

Lze se ve stravování pochopitelně omezit, něco vyloučit, něco jiného nahradit zdravější variantou. Ale to neznamená, že tomu musíme říkat dieta. Ze slovníku i ze svého života jsem slovo dieta vyřadila. Takže o dietách se už ode mě nedočtete, maximálně v souvislostech mých dřívějších hubnoucích přešlapů.

Naše podvědomí si tak trošku dělá, co chce a někdy pracuje proti nám. Sáhněte si do svědomí, kolikrát už jste v životě drželi dietu? A kolikrát jste ji měli spojenou s hladověním? Kolik jste zažili pokušení, když nástrahy číhaly téměř na každém rohu? A jaképak poselství z toho asi zůstane zakódováno ve vaší hlavě? Nejspíš velmi nemilé: dieta = hladovění; konec diety = pořádně se najím.

Musím vám položit ještě pár otázek

Pominu to, že si naordinujete dietu, o které jste skálopevně přesvědčeni, že fungovat bude a nemáte žádné pochybnosti. Ale víte proč to chcete, proč to děláte, co vás k tomu skutečně vede a motivuje? Upřímně si odpovězte, nelžete sami sobě do kapsy. S dietou můžete mít různé úmysly, ostatně jako s čímkoliv jiným.

Nicméně, aby bylo jednou provždy jasno:

DIETA = DOČASNÝ EFEKT, hrozba návratu do původního a možná ještě mnohem horšího stavu.

ZMĚNA ŽIVOTNÍHO STYLU = TRVALÝ EFEKT, dlouhodobý pozitivní dopad na vaše zdraví.

Prosím, přečtete si to ještě jednou a dobře si to zapamatujte. Budu moc ráda, když si to vezmete k srdci! Záleží mi na vás. Nedopouštějte se stejných chyb, přešlapů a omylů, jakých jsem se v minulosti opakovaně dopouštěla já.

K čemu vám to vůbec bude, že budete držet nějakou dietu, když se stejně dříve či později vrátíte ke svým starým nevhodným stravovacím návykům, špatné životosprávě a nebudete se vůbec hýbat? Toužíte snad po tom, abyste se vrátili do původního stavu a nabrali zpět, třeba i dvojnásobek váhového úbytku? Proč tedy vlastně chcete hubnout, když to sami se sebou nemyslíte opravdu vážně?

Je pro vás změna trvale udržitelná? Nebo s tím snad počítáte předem, že po skončení diety budete vypadat možná o dost hůř než předtím? Berete na sebe vědomě tohle riziko? Ponesete si za to vlastní zodpovědnost se všemi důsledky, které z toho vyplývají? Budete pak zase říkat, jak to nefunguje? Proč by taky mělo?! Vím dobře, o čem mluvím, protože jsem si tímhle nejednou prošla.

Raději zdravá a oplácaná než…

A co hůř, když dokonce začnete věřit nějakým zázračným dietám, které slibují váhový úbytek popírající všechny fyzikální zákony. Nebo preparátům, pilulím a všelijakým „zaručeným“ metodám, které vám stejně nikdy k vytoužené dlouhodobé změně nepomůžou. Je třeba se vyvarovat jednostranných a „slepých“ řešení, která nikam nevedou. Protože vám to vaše tělo potom pěkně spočítá i s úroky!

Stejně tak, jestliže se pustíte do něčeho, čemu nevěříte, proč zrovna vám by to mělo vyjít? Bude to možná jen váš další neúspěšný pokus v řadě. Ve všech možných ohledech je daleko výhodnější zaměřit se na celkovou a trvalou změnu životního stylu, pěstovat nové, zdraví prospěšné návyky. Vaše tělo i vaše psychika vám za to určitě nejednou poděkují.

Z vlastní zkušenosti můžu jen konstatovat, že jsem dospěla k závěru, že diety pro mě postrádají jakýkoliv smysl, a to právě proto, že nevedou k trvale udržitelné proměně. Je lepší se do takového hazardu s vlastním zdravím, kterým se dieta může nečekaně stát, raději vůbec nepouštět.

Když to nemyslíte vážně a nechcete skutečnou změnu napořád, tak zůstaňte dál takoví, jací jste a klidně při těle. Myslím to vážně. Přece nechcete držet dietu, abyste následně ještě více přibrali. Nebo snad ano? Zastávám názor, raději mít pár kilo navíc, být zdravá a v pohodě, než být na dietě, podrážděná, hladová a nemocná. Co říkáte? Dává vám to smysl?

Raději budu zdravá a při těle, než vyhublá a nemocná.

Když uslyším slovo dieta…

 

foto-23

Myslím, že tahle fotka mluví za vše. Není třeba nic dodávat.

Zhubněte jídlem

Při svém posledním hubnutí jsem jedla 7-9x denně. Leckdo to nazýval dokonce, že jsem se nějak „rozežrala“ a lidé se mě často ptali, jak je vůbec možné, že při tom hubnu. Jednoduše. Zrychlila jsem svůj metabolismus a moje tělo si na to krásně zvyklo, přizpůsobilo se. Můžu říct, že jsem se za tenhle rok najedla víc, než kdykoli předtím ve svém dosavadním životě. A ještě jsem přitom tolik zhubla.

A víte proč mi to tak fungovalo? Právě proto, že jsem si to dala do svojí hlavy, že můžu jíst tak často, jak chci a ještě přitom hubnu. Ještě jsem si vytvořila svoji magickou formulku, o které si můžete přečíst zde. Opakování je matka moudrosti:

Jsem den ode dne štíhlejší a jde to na mně hodně vidět.

Pravidlo úspěchu číslo jedna

Čím víc jsem jedla, tím víc jsem hubla. Začala jsem jíst hlavně často a co nejpravidelněji, ideálně v rozmezí 2-3h. Chystala jsem si menší porce jídla, než na jaké jsem byla dosud zvyklá. V konzumaci zeleniny jsem se však nijak neomezovala. V letních měsících jsem jí dokázala spořádat klidně i 2-3 kg za den, to pro mě nebyl vůbec žádný problém.

Zejména pravidelnost je nesmírně důležitá pro váš úspěch. Na celodenní objem stravy toho přitom bylo mnohem více než dříve. Takže moje vlastní zkušenost je příkladem toho, že k úbytku na váze se dá i projíst. Měla jsem pocit, že pořád něco jím. A on to ve skutečnosti nebyl jen pocit.

Vzpomínám si na dobu, kdy asi před 7 lety mi má nutriční terapeutka říkala, že moje strava je „podvyživená“, a proto nehubnu. Ano, chyběly tam důležité živiny, jedla jsem málo. Pochopitelně, rohlíky mě určitě nikdy nezasytily tak, jako kvalitní bílkoviny, zelenina a strava bohatá na vlákninu.

Jak lze vaši hlavu obelstít?

Mám za sebou nesčetně přešlapů, pokusů a omylů. A z vlastní zkušenosti už dobře vím, kudy cesty nevedou. Právě slovo dieta způsobuje mnoha lidem PSYCHICKÝ BLOK. Mozek vyšle tělu varovný signál:

DIETA =>>> POZOR =>>> HLADOVĚNÍ =>>>

NABER SI ENERGII DO ZÁSOB! =>>> JO-JO EFEKT!

Takže nezřídka se stane přesný opak. Rádoby se pustíte s odhodláním do diety, ale místo úbytku na váze vás čeká šok! Ručička se vychýlila opačným směrem. Nebo nejste dlouhodobě schopni a motivováni zvolený hubnoucí program vydržet. Vrátíte se k původním neprospěšným návykům a už se vezete, dostanete se do začarovaného kruhu.

Říkáte si možná, že začnete až zítra, pozítří, za týden, za měsíc a ještě si dopřejete pár dobrot v tom lepším případě, v tom horším se doslova přecpete. Možná, že taky vůbec nikdy nezačnete. Ano, i to se může stát. Váš věrný kamarád zdravý rozum vám to rozmluví s tím, že přece se nebudete trápit dietami a hladověním.

Je třeba si uvědomit, že hubnutí není o dietách.

Ještě jednou: zdravé hubnutí není o dietách.

Proč o tom píšu? Protože tohle velmi důvěrně znám. Před každým hubnutím jsem měla potřebu se „najíst do zásoby“ – pro případ, co když se zase moje tělo bude trápit náročným cvičením a trpět hladem.

Alarm v těle spuštěn

Proč tedy na mě „dieta“ nefunguje a proč musím ošálit mozek? Dieta, už jen když to vyslovím, ať v duchu či nahlas, můj mozek začne okamžitě protestovat. Vybaví si a zrekapituluje všechny neúspěšné pokusy z minulosti. Začne vysílat tělu alarmující signály. A rázem se všechny varovné systémy v mém těle brání zuby nehty!

Tělo místo toho, aby zajásalo, že se sebou konečně něco začínám dělat, začne nabírat energii a přeměňovat ji do tukových zásob. A jsem přesvědčena o tom, že pokud nemáte rádi slovo dieta, stejně jako já, a naskakuje vám husí kůže, jen to slovo zmíníte, rozhodně vás můžu uklidnit.

Vaši mysl lze obelstít. Stačí jen slovo dieta vyřadit ze slovníku a nahradit jiným, které nespustí lavinu negativních pocitů a přesvědčení.

Stop dietám!

Zkrátka, zapomeňte na slovo dieta. Zní to jednoduše a je to jednoduché, složitosti v tom nehledejte. Vyřaďte ho jednou provždy ze svého slovníku. Protože vám dobře neslouží a ačkoliv se něco oficiálně jmenuje DIETA, PŘEJMENUJTE TO! Když už vám to má pomoci, tak ať to slouží ve váš prospěch.

Hubnutí díky změně jídelního chování nenazývejte dietou. Nazvěte ji jinak. Třeba zdravý životní styl, úprava jídelníčku, změna stravování, nové stravovací návyky, zdravé jídelní zvyklosti, redukční stravování, zdravá proměna, jídelníček dle racionálních zásad, hubnutí s rozumem, hravé hubnutí.

Možností je opravdu spousta, je to jen na vás. A fantazii se meze nekladou. Jakkoli dle libosti, jak to cítíte a rezonuje to s vámi, co vám jde dobře přes pusu. Na všetečnou otázku, co držím já za dietu, jsem se naučila odpovídat těmito slovy:

Nedržím dietu, jen od základu měním

své stravovací návyky a životní styl.

Je tedy ve skutečnosti nakonec jedno, jestli dietu opravdu držíte nebo ne, důležitý je váš přístup, jak si to zkrátka poskládáte ve vaší hlavě! Smysl však mají jedině změny trvalého rázu, jak jsem o tom psala výše.

Dietě se však nevyhnete například tehdy, když jde o přísné režimové opatření kvůli vašemu vážnému zdravotnímu stavu a podstupujete ji pod lékařským dohledem. Ať už k tomu máte důvod jakýkoliv, proč zrovna vy držíte dietu, Vaše zdraví by mělo být vždy při tom všem prioritou číslo jedna.

Lenka Křetínská
Specializuji se na psychologii hubnutí. Mojí vášní je vést lidi ke změně myšlení, neboť právě psychika hraje klíčovou roli při hubnutí a změně životního stylu. To, jak lidé smýšlejí o sobě a o jídle, rozhodne o tom, jak se k nim jídlo zachová. Můj příběh si můžete přečíst zde >>